Smutna rocznica

fire
Jeremy Millar: A FIREWORK for W.G.Sebald. Ogień zapłonął w Framingham Pigot, w miejscu, gdzie zginął Sebald 14 grudnia 2001.
Dzisiaj mija czternasta rocznica śmierci W.G. Sebalda, śmierci niespodziewanej i tragicznej, która przyszła w momencie największej popularności pisarza, tuż po ukazaniu się jego najsłynniejszej powieści Austerlitz.

Była to strata nie tylko dla wielbicieli jego twórczości, uczniów i studentów, ale przede wszystkim dla światowej literatury, ponieważ każda nowa książka Sebalda drążyła tematy dobrze nam znane, jednak opisane z niezwykłą precyzją i oryginalnością, rzadko spotykaną we współczesnej literaturze. Jakby Sebald nieustannie zaglądał pod podszewkę tego, co rzeczywiste.

W pośmiertnie wydanym tomie 33 wierzy W.G. Sebalda (wraz z 33 suchorytami J.P. Trippa) Unerzählt [Nieopowiedziane] znajduje się wiersz o tym samym tytule –

Unerzählt
bleibt die Geschichte
der abgewandten
Gesichter

Nieopowiedziana
pozostaje historia
odwróconych
twarzy

I właśnie tych wszystkich historii, których Sebald nie zdążył opowiedzieć (a jak pokazuje archiwum pisarza, było ich całkiem sporo), najbardziej brakuje.


Photo: W G Sebald, Text from: The Rings Of Saturn (1995).
źródło
Advertenties

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Google+ photo

Je reageert onder je Google+ account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

w

Verbinden met %s