Wzrok Sebalda

Pod koniec 2015 roku ukazała się w Niemczech książka Jakoba Hessinga i Vereny Lenzen Sebalds Blick, która jest ciekawym dwugłosem poświęconym twórczości W.G. Sebalda, choć precyzyjniej – i w zgodzie z intencją autorów, wyrażonej we wstępie swojej książki (Im Blickwechsel) – byłoby powiedzieć, że to swoista wymiana spojrzeń.

Metafora spojrzenia odgrywa tutaj istotną rolę – już na okłądce książki napotykamy parę tajemniczych oczu, będącej nawiązaniem do wydanego poświertnie zbioru Unerzählt, składającego się z 33 par oczu autorstwa J.P. Tripa i 33 poematów W.G. Sebalda. W drugiej części książki, w rozdziale „Augen-Blicke und Photo-Texte“, Verena Lenzen dokładnie omawia znaczenie wzroku i spojrzenia w twórczości Sebalda. Poza tym najnowsza pozycja poświęcona Sebaldowi to też przykład dwóch (na pierwszy rzut oka) różnych punktów widzenia – Jakob Hessig jest emerytowanym germanistą na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, Verena Lenzen jest natomiast judaistką na Uniwersytecie w Lucernie. Trudno o lepszą konstelację, by pisać o twórczości W.S. Sebalda.

Książka składa się z dwóch części (spojrzeń): w pierwszej Hessing interpretuje przede wszystkim wczesne dzieła literaturoznawcze Sebalda, w tym pracę magisterską i doktorską poświęcone Carlowi Sternheimowi i Alfredowi Doeblinowi, a także prace krytycznoliterackie, uwypuklając znaczenie Franza Kafki dla i w twórczości Sebalda. Natomiast Lenzen w drugiej części książki zatytuowanej Spinne im Schädel (Pająk w czaszce) przedstawia interpretację późniejszych – stricte prozaicznych – utworów, przede wszystkim ostatniej powieści Austerlitz (2001). Jako judaistka Venzel kładzie nacisk na „żydowskie“ tematy poruszane w prozie Sebalda.

Advertenties

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Google+ photo

Je reageert onder je Google+ account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

w

Verbinden met %s