Sebald w Berlinie!

Spacerując po Berlinie często nachodzi mnie refleksja, że to miasto – ze swoją palimpsestową i miejscami bardzo mroczną naturą – byłoby niezłą scenerią dla niejednej sebaldiańskiej powieści. Oficjalnie Sebald odwiedził Berlin tylko jeden raz – 25. listopada 1997 roku przyjechał na spotkanie w studio w LCB (Literarisches Colloquium Berlin), podczas którego przeczytał swój esej o Gottfriedzie Kellerze i dyskutował z Heinrichem Deteringiem i Gustavem Seibtem.

Trzeba było długo czekać na kolejne berlińskie spotkanie z Sebaldem – co prawda już bez jego bezpośredniego udziału, ale z jego literaturą (i obrazami):

10 września – w ramach festiwalu DOKU.ARTS – odbędzie się w Berlinie “Wieczór z W.G. Sebaldem” (W.G. Sebald-Abend), podczas którego Thomas Elsaesser wygłosi wykład zatytułowany “Kontingenz und Koinzidenz als Ruinen der Zeit: W.G. Sebalds Die Ringe des Saturn als Schauerroman des 21. Jahrhunderts” [Kontyngencja i koincydencja jako ruiny czasu: Pierścienie Saturna W.G. Sebalda jako XXI-wieczna powieść grozy]. Po wykładzie odbędzie się dyskusja z udziałem Thomasa Elsaessera i Stana Neumanna, który jest reżyserem filmu “Austerlitz”. Film zostanie wyświetlony 9 września w Zeughauskino – będzie to nie tylko niemiecka premiera filmu Neumanna, ale też okazja do zadania reżyserowi pytań i do dyskusji.

Profil wydarzenia: https://www.facebook.com/events/578732735597918/
Więcej informacji na stronie Festivalu: http://www.doku-arts.de/

Advertenties