Sebald na antenie

W.G. Sebald jeszcze za życia był bohaterem (i gościem) licznych audycji radiowych – warto przypomnieć program Bookworm w kalifornijskiej stacji KCRW nadany 6. grudnia 2001 roku, osiem dni przed śmiertelnym wypadkiem Sebalda, w którym Michael Silverblatt rozmawia z pisarzem.

Twórczość Sebalda wciąż jest niegasnącym tematem podejmowanym przez radiowców (także w polskim radiu: ich spis znajdziesz w dziale “Książki” na moim blogu) – czy to w formie tematycznych wieczorów, czy też słuchowisk na podstawie książek Sebalda.

W ostatni wtorek, 26 stycznia, w niemieckim radiu SR2 Kulturradio można było posłuchać – ponad dwuipółgodzinnego! – programu “Literatur im Gespräch”, poświęconemu pisarzowi. Bezpośrednim impulsem do powstania tej audycji była rocznica wyzwolenia obozu konentracyjnego w Auschwitz przypadająca 27 stycznia, choć program był zakrojony na szerszą skalę i dotyczył całej twórczości pisarza, nie tylko wątków związanych z narodowym socjalizmem i Zagładą.

Moderator, Ralph Schock, zaprezentował niezwykle ciekawy i różnorodny materiał – przypomniał m.in. swój własny wywiad z Sebaldem, który przeprowadził w 1993 roku (i który został później opublikowany w książce >>Auf ungeheuer duennem Eis<<. Gespraeche 1971 bis 2001 pod tytułem Realismus reicht nicht aus); zaprosił do rozmowy Uwe Schuettego – ucznia Sebalda i jednocześnie jednego z najlepszych znawców jego twórczości; a także zgromadził wspomnienia innych pisarzy o Sebaldzie, które z technicznych powodów nie weszły do wtorkowej audycji (ale ukażą się niebawem). W tym bogatym repertuarze nie zabrakło głosu samego pisarza – pojawiał się on wielokrotnie, czytając fragmenty swoich najważniejszych powieści (m.in. wczesnej prozy Czuję. Zawrót głowy). Tym samym – choć tylko audytywnie – można było pobyć z Sebaldem sam na sam. Audycja nie trafiła jeszcze do sieci, ale niejmy nadzieję, że już niedługo będzie można jej odsłuchać jako podcast.

Advertenties

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Google photo

Je reageert onder je Google account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s